Ranking blogów i serwisów kulinarnych

  

Artykuł opublikowany przez Przyprawiony, czytano 7346 razy


W czołówce kulinarnych stron internetowych, które cieszą się największą popularnością można znaleźć zarówno blogi prowadzone przez jedną lub dwie osoby, jak i serwisy prowadzone przez korporacje.

Za serwisami prowadzonymi przez firmy kryje się przeważnie niemały zespół specjalistów z różnych dziedzic, zarówno technicznych, jak i marketingowych. Wszyscy mają jeden cel - zwiększyć popularność serwisu oraz przywiązanie użytkownika do marki. Dlatego też, to jak polskie blogi kulinarne dzielnie wygrywają z konkurencją i utrzymują się na szczycie, jest godne podziwu.

Pośród wszystkich blogów w Polsce największą popularnością cieszą się blogi kulinarne, pozostawiając daleko w tyle pozostałe blogi tematyczne. Może dlatego, że każdy człowiek je, a nie każdy interesuje się aktualną modą, ma dzieci, prowadzi własną firmę czy chce być na bieżąco z nowinkami technologicznymi.

Blogi kulinarne są swego rodzaju interaktywnymi książkami kucharskimi, do których zawsze można dodać swoją opinię oraz przemyślenia, a także nawiązać kontakt z jej autorem.

Polskie Badania Internetowe i raport z blogów

W 2013 roku PBI, współpracujący z firmą Gemius SA opublikował raport "Blogerzy w Polsce 2013", w którym opisał wyniki badań dotyczące blogów. Badanie zostało przeprowadzane na grupie 1000 użytkowników.

Użytkownicy byli badani m.in. pod kątem znajomości blogów, tego, które blogi czytali oraz czytają regularnie, jak często oraz czy kiedykolwiek podjęli decyzję o zakupie produktu lub usługi pod wpływem przeczytanego wpisu na blogu.

Według raportu PBI najbardziej znanymi blogami kulinarnymi wśród osób czytających są:

1.Kotlet TV33%
2.Kwestia Smaku25%
3.Moje Wypieki20%
4.Pozytywna kuchnia16%
5.Gotowanie cieszy13%
6.White Plate6,8%

 

Jednakże pod kątem regularności czytania, kolejność blogów kulinarnych w rankingu jest nieco inna:

1.Kotlet TV11%
2.Moje Wypieki8%
3.Kwestia Smaku7%
4.Gotowanie cieszy4%
5.Pozytywna kuchnia3,6%
6.White Plate1,2%

 

Ranking Alexa

Amerykańska spółka Alex, kontrolowana przez firmę Amazon.com, znana jest z dostarczania informacji na temat ruchu w Internecie. Ranking ten jest wynikiem analizy wyszukiwarki Alexa, która indeksuje ponad 4,5 miliarda stron. Jest on jednak bardziej popularny w Ameryce i Azji niż w Europie.

Według rankingu Alexa pierwsza dziesiątka polskich blogów kulinarnych reprezentuje się inaczej, niż miało to miejsce w przypadku wyników dostarczonych przez PBI.

 1. kwestiasmaku.com
 2. mojewypieki.com
 3. mniammniam.com
 4. domowe-wypieki.pl
 5. kotlet.tv
 6. makecookingeasier.pl
 7. domowe-gotowanie.pl
 8. pozytywnakuchnia.com
 9. jadlonomia.com
 10. zajadam.pl

Biorąc pod lupę top 20 stron internetowych z przepisami kulinarnymi włącznie z serwisami prowadzonymi przez firmy i korporacje, liderzy, który prowadzili w 2010 roku, nadal zajmują znaczące miejsce na liście najbardziej popularnych serwisów poświęconych gotowaniu. Nową stroną, która szybko zdobyła popularność wśród użytkowników jest kuchnialidla.pl, ale to zapewne za sprawą licznych kampanii telewizyjnych z udziałem Pascala Brodnickiego i Karola Okrasy, których przepisy stanowią główną atrakcję tego serwisu.

 1. kwestiasmaku.com
 2. ugotuj.to
 3. smaker.pl
 4. mojegotowanie.pl
 5. mojewypieki.com
 6. przepisy.pl
 7. wielkiezarcie.com
 8. kuchnialidla.pl
 9. allrecipes.pl
 10. gotujmy.pl
 11. zpierwszegotloczenia.pl
 12. winiary.pl
 13. mniammniam.com
 14. kuchniaplus.pl
 15. smaczny.pl
 16. domowe-wypieki.pl
 17. kotlet.tv
 18. kulinarne.info
 19. makecookingeasier.pl
 20. domowe-gotowanie.pl

Fenomen blogów kulinarnych

Blogi kulinarne znacząco wygrywają z innymi blogami tematycznymi. Wyprzedzając blogi o modzie i urodzie, technologiczne czy podróżnicze.

Co w takim razie stoi za sukcesem blogów kulinarnych? Co je wyróżnia na tle innych blogów tematycznych?

Jest to przede wszystkim rodzaj treści serwowanej przez blogerów i poziom trudności ich przygotowania. O wiele łatwiej i taniej jest kupić składniki potrzebne do przepisu z jednego z pobliskich sklepów niż znaleźć i kupić ubrania oraz pasujące dodatki. Poza tym statystyki pokazują, że częściej szukamy treści praktycznych, które mogą pomóc nam w codziennym życiu i obowiązkach niż np. informacji o tym, co będzie modne w nowym sezonie lub co przyniesie nam nowa aktualizacja systemu operacyjnego.

Rodzaj publikowanych mediów ma tu także wielkie znaczenie. Większość ludzi woli oglądać filmy oraz ciekawe zdjęcia niż czytać długie teksty.

Stworzenie filmu opisującego zrobienie konkretnego dania w domowym zaciszu jest łatwiejsze niż nakręcenie filmu o modzie. Do nakręcenia krótkiego filmiku kulinarnego wystarczy nam własna, niekoniecznie duża kuchnia oraz odpowiednia kamera, aparat i naświetlenie. Nie musimy wynajmować studia fotograficznego i zatrudniać profesjonalnego kamerzystę i fotografa. Tematyka też jest łatwiejsza w realizacji.

W takim razie czym różnią się między sobą blogi kulinarne? Dlaczego jeden osiąga sukces a drugi nie? Przyjrzyjmy się każdemu z blogów, znajdującym się w pierwszej piątce z osobna.

Kwestiasmaku.com

Blog funkcjonuje od 2007 roku i jest prowadzony przez panią Joannę i jej męża. Pani Joanna przygotowuje potrawy i wpisy, a fotografią wykonanych dań zajmuje się jej mąż. Na blogu dominują wpisy tekstowe wzbogacone pięknymi zdjęciami wykonanych potraw. Można jednak znaleźć ok. 50 przepisów z filmami.

Jest to pierwszy blog w historii polskich blogów, który uzyskał rekordowy wynik 1 mln odwiedzin realnych użytkowników w ciągu jednego miesiąca. Miało to miejsce w październiku 2013 roku.

W 2014 roku na stronie kwestiasmaku.com zostało opublikowanych 328 wpisów, co daje średnio 27 wpisów na miesiąc.

Kotlet.TV

Blog prowadzony jest przez Paulinę Stępień i jej męża Michała. Strona z początku była pomysłem na uporządkowanie przepisów i podzielenie się z nimi, aby z czasem stać się pomysłem na życie. Blog jest połączenie pasji do gotowania z zamiłowaniem do fotografowania i filmowania, co można zobaczyć na każdym opublikowanym filmiku czy wpisie. Posiadają własny kanał na youtube.com, który ma już 52 tys. subskrypcji. Można na nim znaleźć ok. 2 tys. filmików, które zanotowały łącznie prawie 28 mln wyświetleń.

W listopadzie 2014 roku wydali książkę kulinarną o tytule “Mała wielka uczta”, w której można znaleźć ponad 120 przepisów.

W 2014 roku opublikowali około 150 wpisów na swoim blogu oraz 23 filmy w serwisie youtube.com, co daje średnio 12 wpisów i 2 filmy na miesiąc.

mojewypieki.com

Blog jest prowadzony przez Dorotę Świątkowską już od 9 lat. Pierwotnie miał być formą zeszytu z przepisami i karteczek z zapiskami. Obecnie blog posiada ponad 1200 przepisów z różnych kategorii tematycznych. Autorka wydała kilka książek, m.in. książkę nazwaną tym samym tytułem co blog, której premiera miała miejsce w kwietniu 2010 roku. Trzy lata później, w 2013 roku wydała książkę pod tytułem “Moje Wypieki i Desery”, a w 2014 roku książkę o tytule “Moje Wypieki i Desery na każdą okazję”.

Blog mojewypieki.com ma na swoim koncie tytuł "Bloga Roku 2008" w kategorii "Moje zainteresowania i pasje" zdobytego w konkursie zorganizowanym przez onet.pl, a autorka tytuł "Blogera 2009 Roku" w kategorii "Życie" zdobytego w konkursie zorganizowanym przez serwis wiadomosci24.pl.

W 2014 roku opublikowała około 180 wpisów, co daje średnio 15 wpisów na miesiąc.

whiteplate.com

Autorką bloga jest pani Eliza Mórawska. Z wykształcenia dzienikarka. Jej fotografie ukazywały się w takich magazynach jak Newsweek, Claudia, Pani, Kukbuk, Magazyn Smak, Usta, czy Glamour. Obecnie prowadzi stałą rybrykę w magazynie PANI, realizuje sesje zdjęciowe oraz prowadzi warsztaty kulinarne.

Autorka książki “WhitePlate. Słodkie”, wydanej w 2012 roku, w której można znaleźć 60 przepisów na słodkie wypiek oraz książki “O jabłkach”, wydanej w 2014 roku, zawierającej 40 przepisów na dania z wykorzystaniem jabłek. Jej książki cieszą się samymi pozytywnymi opiniami, niezależnie czy zajrzy się na ceneo.pl, czy na empik.com.

Blog whiteplate.com prowadzi od 2006 roku, kiedy to w maju ukazał się jej pierwszy wpis. W 2010 roku blog zdobył Wyróżnienie Specjalne w konkursie "Blog Roku 2010" a autorka bloga została wymieniona przez serwis kominek.in, jako jedna ze srebrnej dziesiątki najbardziej wpływowych blogerów Polski w 2012 roku.

W 2014 roku autorka bloga opublikowała około 80 wpisów, czyli około 6 wpisów na miesiąc.

Jest wiele blogów kulinarnych, ale tylko kilka może pochwalić się dużą popularnością. Można wyróżnić kilka wspólnych cech łączących wszystkie blogi znajdujące się w czołówce. Wszystkie publikują piękne i niezwykłe zdjęcia, mają długi, kilkuletni staż a także często dodają nowe wpisy - od 5 do nawet 30 wpisów na miesiąc.

Ich popularność to często efekt wieloletniej pracy i wielu godzin poświęconych na dopracowywanie treści i obróbkę zdjęć i filmów.

Każdego dnia powstają nowe blogi, jednak niewiele z nich uzyska pożądany poziom popularności, a co dopiero mówić o pierwszej dziesiątce w rankingu blogów.