Jak wybrać odpowiednie kieliszki do wina?

  

Artykuł opublikowany przez Ania, czytano 2482 razy


Dlaczego kieliszków do wina jest tak dużo?

jak dobrać kieliszki do wina

Kupując kieliszki do wina, zawsze zastanawiałam się, dlaczego w sklepach mamy do wyboru kilka ich rodzajów. I jakie to ma znaczenie czy wypije wino w takim, czy innym kieliszku. W końcu pijąc wino, zwracam uwagę na smak, a nie na formą, w jakiej zostało zaserwowane.

I tutaj małe zaskoczenie - według koneserów kształt kieliszka ma wpływ na doznania odczuwalne w trakcie picia wina. Odpowiednio dobrany kieliszek wpływa na smak i charakter danego wina.

Na ogół można rozróżnić trzy główne typy kieliszków: do wina białego, czerwonego i do wina musującego. Jednakże w każdym z tych typów są dostępne różne warianty.

Wino czerwone

Do win czerwonych przyjęło się używać kieliszków większych, szerszych i pękatych. Przeznaczone do ciężkim i mocnych win. Dzięki temu intensywny aromat wina czerwonego równomiernie rozprzestrzenia się w kieliszku oraz wokół niego. A my nie jesteśmy niepotrzebnie atakowani mocnym aromatem wina na małej przestrzeni, jak miałoby to miejsce w przypadku wąskich kieliszków. Można je także łatwiej zamieszać.

jak dobrać kieliszki do wina

W sklepach można dostać kilka typów kieliszków do wina czerwonego, które powinny być dobierane w zależności od intensywności wina czerwonego.

Wino białe

Do win białych stosuje się kieliszki mniejsze z węższym otworem niż kieliszki do wina czerwonego. Dzięki zastosowaniu mniejszej powierzchni skupiamy smak i aromat białego wina w jednym miejscu, jako że wina białe są dosyć lekkie w porównaniu do czerwonych. Dzięki smuklejszym kieliszkom zapach wina idealnie trafia do nosa, pozwalając cieszyć się jego aromatem.

Wina musujące

Ostatnim typem kieliszków są kieliszki do win musujących. Mają charakterystyczny, odróżniający je od innych kieliszków podłużny kształt i wąski otwór. Wina podane w ten sposób prezentuje się bardzo efektownie, a delikatny aromat i unoszące się bąbelki trafiają w ten sposób do nosa. Wina musujące są delikatniejsze od pozostałych win.

Decydując się na kupno kieliszków do wina, warto sprawdzić grubość szkła. Zbyt cienkie kieliszki, będą nam pękać przy każdej sposobności i szybko będziemy musieli wyposażyć się w nowe. Kiedyś popularne były kieliszki kolorowe, obecnie stosuje się w większości kieliszki przezroczyste, które pokazują rzeczywistą barwę wina.

Można kupić kieliszki przeznaczone do poszczególnych rodzajów win. Jednakże jest to zagadnienie dla bardziej wtajemniczonych, jeśli chodzi o degustacji i serwowania win.